نحوه ایجاد اسلایدر ابتدایی برای برنامه های اندروید

گاهی در برنامه های اندروید، نیاز به خوش آمدگویی یا نمایش یک پیام به کاربر پیدا می کنید. برای مثال می خواهید کاربر هنگام ورود به برنامه شما، با ویژگی های کلی برنامه ای که پیش رو دارد آشنا شود یا مثلا فقط می خواهید یک پیام ساده خوش آمدگویی به کاربر نشان دهید.

در این درس یک برنامه ساده اندرویدی می سازیم که با ورود به برنامه چند عکس با قابلیت جابجایی بین تصاویر مشاهده خواهد شد. کاربر قادر خواهد بود با استفاده از button و یا درگ کردن بین تصاویر به عقب و جلو برود. علاوه بر این در این مبحث، نحوه نمایش این تصاویر، فقط در هنگام اولین اجرای برنامه، آموزش داده می شود.

توجه: این برنامه تست نشده و فقط از سایت اصلی، به زبان فارسی ترجمه شده است.

خوب! با ایجاد یک پروژه جدید در محیط Android Studio از مسیر File ⇒ New Project کار را شروع می کنیم. هنگامی که از شما برای انتخاب یک activity سوال می شود، Empty Activity را انتخاب کرده و ادامه دهید.

حالا تصاویر png زیر را در کامپیوتر خود ذخیره کرده و سپس در پوشه res مربوط به پروژه کپی کنید:

نحوه ایجاد اسلایدر ابتدایی برای برنامه های اندروید

انتخاب صفحات اسلایدر کاملا بستیگ به سلیقه شما و برنامه ای که قصد ایجاد آن را دارید خواهد داشت. در این برنامه یک تصویر بزرگ در وسط صفحه و چند نوشته زیر آن قرار خواهد گرفت. تعداد نقطه هایی که در زیر وجود خواهد داشت، مشخص کننده شماره اسلایدهای موجود است.

تصویر بالا پالت رنگی است که می توانید از آن در برنامه خود استفاده کنید. برای هر صفحه نیاز به ۳ رنگ خواهیم داشت که یکی از آنها رنگ زمینه و ۲ تای دیگر رنگ های نقطه ها در حالت فعال و غیرفعال خواهند بود.

فایل colors.xml در مسیر res ⇒ values را باز کرده و مقادیر زیر را وارد کنید:

فایل strings.xml را از مسیر res ⇒ values پیدا کرده و مقادیر زیر را وارد آن کنید. در اینجا چند متن برای اسلایدها قرار گرفته است:

فایل dimens.xml را هم از مسیر res ⇒ values باز کرده و مقادیر زیر را در آن کپی کنید:

فایل styles.xml را هم به صورت زیر تغییر دهید:

اسلایدهایی که قصد ایجاد آنها را داریم، فقط باید یک بار آن هم در اولین اجرای برنامه نمایش داده شوند. اگر کاربر برای بار دوم برنامه را اجرا کند باید به صفحه اصلی برنامه هدایت شود. برای این منظور، ما یک مقدار بولین (boolean) در SharedPreferences ذخیره می کنیم که اولین اجرای برنامه را معینخواهد کرد.

یک کلاس با نام PrefManager.java ایجاد کرده و تغییرات زیر را در آن اعمال کنید:

اگر برنامه برای بار اول اجرا شود، isFirstTimeLaunch() مقدار true را برمی گرداند.

ساختن اسلایدهای خوش آمدگویی

ابتدا باید لایوت های مورد نیاز برای این اسلایدرها را بسازیم. در کل ما می خواهید برنامه ما ۴ اسلاید داشته باشد پس نیاز به ۴ لایوت مختلف داریم. لایوت ها به جز در رنگ، تصویر و نوشته، در باقی موارد مشابه خواهند بود.

۴ لایوت xml در مسیر res ⇒ layouts ایجاد کرده و آن ها را به این صورت نامگذاری کنید:

welcome_side1.xml

welcome_side2.xml

welcome_side3.xml

welcome_side4.xml

اسلایدها به صورت زیر خواهند بود:

اسلاید ۱:

اسلاید ۲:

 

اسلاید ۳:

 

اسلاید ۴:

بعد از آماده سازی لایوت ها، یک اکتیویتی جدید با نام WelcomeActivity.java می سازیم. برای این کار روی package راست کلیک کرده و New ⇒ Activity ⇒ Empty Activity را انتخاب می کنیم.

فایل activity_welcome.xml را باز کرده و دستورات آن را به صورت زیر اصلاح کنید. در اینجا ViewPager را برای اسلایدر، LinearLayout را برای نقطه های پایین و ۲ عدد button برای Skip و Next اضاف می کنیم.

اکتیویتی WelcomeActivity.java را باز کرده و آن را به صورت زیر اصلاح کنید:

متد prefManager.isFirstTimeLaunch() اولین اجرای برنامه را بررسی می کند. اگر مقدار true را باز گرداند، اکتیویتی MainActivity اجرا می شود.

در آخر، فایل مانیفست برنامه یعنی AndroidManifest.xml را باز کرده و WelcomeActivity را به عنوان اکتیویتی ابتدایی قرار دهید تا به عنوان اوبین صفحه برنامه اجرا شود:

حالا برنامه را اجرا کنید (:

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
به اشتراک بگذارید :
فیسبوک گوگل تویتر کلوب فیسنما دیگ یاهو
دیدگاه کاربران ۰
  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.